Zabiegi chirurgiczne u psów to dziś powszechność. Składają się na to różne urazy, schorzenia, złamania oraz narośle. Wtedy pewna ręka chirurga zdecydowanie ułatwi funkcjonowanie zwierzakowi. W jaki sposób zapewnić mu optymalne warunki po powrocie do domu?
Operacja wzrokiem psa – co takiego czuje pies?
Operacja, podobnie jak w przypadku ludzi, powoduje wiele emocji, które najczęściej są spowodowane niepewnością. To właśnie ona najczęściej również towarzyszy naszym pupilom, gdy nagle rozpoczniemy coraz częstsze wizyty u weterynarzy.
Warto jednak mieć na uwadze fakt, że pies nie rozumie, co właściwie zamierzamy z nim zrobić. Jedno jest jednak pewne – każdy zabieg wykonywany jest po coś, najczęściej ma to związek z dyskomfortem dla zwierzaka, który przejawia się w ograniczeniu wykonywania ruchów oraz bólem. Wtedy pies nieustannie jest rozdrażniony i niespokojny.
Przed zabiegiem chirurgicznym pupil bardzo często narażony jest na stres ze względu na nowe otoczenie, w którym się znalazł, ale również brak obecności jego właściciela. Najczęściej zwierze jest wtedy zupełnie zdezorientowane, szczególnie wtedy, gdy wybudza się już powoli z operacji. Zazwyczaj po zabiegu pies pozostaje jeszcze przez kilka dni pod nadzorem eksperta, jednak zaraz potem może cieszyć się powrotem do swoich właścicieli.
Czas po operacji – jak przygotować dom?
W zależności od tego, co obejmuje operacja, dom powinien zostać inaczej przygotowany. Na początku należy usunąć wszystkie rzeczy, które mogą być potencjalnym zagrożeniem dla psa. Jeśli przed zabiegiem chętnie wchodził on na wyższe piętra, po operacji będzie to zupełnie niemożliwe. Warto wtedy zablokować mu taką przestrzeń za pomocą krat. Pies nie wie, co powinien, a czego nie szczególnie chwilę po zabiegu. Najczęściej kilka pierwszych dni jest on spokojny, jednak później następuje przypływ energii.
Taki czas może okazać się niebezpieczny, szczególnie dlatego, że może on wtedy uszkodzić ranę. Warto więc zwracać uwagę na psa i wydzielać mu strefy, w których może chodzić, a w których nie powinien. Mniejsza przestrzeń, która ogranicza się tylko do jednego pokoju, to również pewność, że pupil będzie mógł być odpowiednio obserwowany pod kątem zachowania. Warto w tym czasie zainwestować w specjalne kratki na drzwi lub nawet w dużą klatkę dla psów.
Co kupić dla psa po operacji?
Dla psa po operacji zdecydowanie przyda się miękkie posłanie, szczególnie wtedy, gdy stare może być brudne lub zniszczone. Rany mają to do siebie, że szybko mogą być źródłem infekcji oraz wielu zakażeń. Właśnie dlatego czystość to priorytet.
Pupil powinien również sprawnie połykać wszystkie lekarstwa, które przepisuje mu lekarz. Wszyscy właściciele psów wiedzą, że często zwierzaki nie chcą ich połykać. Warto wtedy wyposażyć się w specjalne gadżety, które mogą zaciekawić psa na tyle, że będzie on w stanie spożyć wszystkie leki. Mogą to być na przykład kongi wypełnione przysmakami.
Można również kupić psu matę dla zwierząt, której zadaniem jest ogrzewanie jego podłoża. Odpowiednio dobrana temperatura z pewnością sprzyja relaksowi, który dobrze wpłynie na gojenie się wszystkich ran. Warto o tym pamiętać, aby pies mógł szybko wrócić do pełnego zdrowia.
Dobrym pomysłem do zadbania o szczęście pupila, będzie również kupienie mu nowej zabawki. Psy bardzo często cieszą się z nowych nabytków, szczególnie wtedy, gdy są one funkcjonalne i utrzymane w ciekawych kształtach. W ten sposób można będzie stopniowo bawić się z pupilem tak, aby móc utrzymać z nim odpowiednią więź oraz chociaż na chwilę odsunąć go od myśli o chorobie.
Po operacji dla psa zawsze należy stosować się do zaleceń profesjonalnych weterynarzy. Warto jednak w ty celu dobrze przygotować dom oraz sprawić, aby był on bezpieczną przestrzenią dla każdego czworonoga. Można również zakupić między innymi specjalną matę, zabawkę lub nowe posłanie, które zdecydowanie wpłynie na komfort pupila. Dobre samopoczucie zwierzaka to szybszy powrót do jego pełnego zdrowia.