W jaki sposób dobrać odpowiednie legowisko dla swojego psa?

Legowisko dla psa to bardzo ważny element, o który warto zadbać. Jest wiele zasad, którymi powinien kierować się każdy właściciel tego czworonoga. Nie jest to tak oczywiste, jakby mogło się to wydawać. O czym warto pamiętać? Sprawdźmy.

Dobierz odpowiedni rozmiar

Odpowiedni rozmiar legowiska to połowa sukcesu. Na sklepowych półkach mamy wiele różnorodnych możliwości – są legowiska małe, średnie oraz duże, na których na spokojnie mógłby zmieścić się również człowiek. Jest to spowodowane różną masą zwierzęcia i jego wymiarami. Psy takie jak Yorkshire terrier lub chihuahua doskonale odnajdą się w legowiskach, które mają mniej więcej 30 na 45 centymetrów.

Warto szczególnie zwracać uwagę na wielkość legowiska, ponieważ pies musi czuć się tam bezpiecznie. Jest to miejsce w całym domu, w którym ma on swoją własną przestrzeń. Może tam spać, odpoczywać oraz się bawić. Zbyt duże legowisko dla małego psa sprawi, że nie będzie czuł się on komfortowo. Legowisko musi być pod niego odpowiednio dopasowane, aby zapewnić psychiczny komfort.

Odpowiednio przylegające do psa legowisko powinno zapewnić mu dobrą temperaturę.

Dobieraj inny rodzaj legowiska dla szczeniaka, a inny dla dorosłego psa

Legowisko to nie tylko miejsce leżenia dla czworonoga. To również wiele różnorodnych zabaw, które wymyślają mali milusińscy. Legowisko powinno być na takie zachowania odpowiednio przygotowane. W tym celu wybierajmy taki materiał, który odporny jest na gryzienie oraz w łatwy sposób będziemy mogli z niego usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy szczeniak dopiero uczy się załatwiania swoich potrzeb.

Dla dorosłego psa możemy już zainwestować w coś, co zapewni mu jak największy komfort. Może to być między innymi bawełniane legowisko, które pomoże zwierzęciu odpocząć po całym dniu aktywności. Dorosłe psy mają skłonność do gubienia sierści. Właśnie dlatego skupmy się na takim legowisku, z którego będziemy mogli ją usunąć szybko i skutecznie.

CZYTAJ DALEJ  Jakie przedmioty mogą zwiększyć komfort zwierząt w trakcie trwania lata?

Dorosłe psy wiedzą już dobrze w jaki sposób załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne tak, aby było to higieniczne dla domowników. Można więc zainwestować w jakość materiału. Przede wszystkim sprawmy, aby dorosłe psy mogły w wygodny sposób spędzać czas. Będą to odpowiednie gąbki ortopedyczne, które znajdują się wewnątrz legowisk. Zapobiegają one różnorodnym chorobom układu kostnego, na które często chorują zwierzęta.

Używaj stonowanych barw legowiska

Barwa legowiska naszego czworonoga również ma duże znaczenie. Wszystko przez to, że powinna ona kojarzyć się mu z czymś bezpiecznym oraz przyjaznym. Z badań wynika, że psy nie widzą tak samo jak my. Kolor czerwony mogą oni odbierać jako ciemny szary. Natomiast zieleń oraz pomarańcz jako żółty.

Kolor legowiska zwierzęcia dobrze jest dobierać również z jego otoczeniem. Dzięki temu skorzystają na tym zwierzęta oraz sami właściciele. Dobrze dobrane legowisko zleje się z tłem domu i tym samym wpasuje w całą stylistykę.

Legowisko psa i jego rodzaj

Legowiska mają różnorodne rodzaje. Niektóre z nich są zrobione tak, aby pies mógł do nich wejść i schować się w środku. Inne zaś nie mają daszku przez co ułatwiają zwierzęciu lepszy dostęp do powietrza. Jest to ważne szczególnie podczas zimy.

Warto przede wszystkim brać pod uwagę charakter zwierzęcia. Jeśli boi się on hałasu oraz obcych ludzi warto zainwestować w legowisko typu buda. Będzie on mógł schować się w nim przed światem i wyciszyć się. Pies będzie pamiętał o tym, że w tym miejscu może odetchnąć i nic nie będzie mu groziło.

Legowisko otwarte natomiast to propozycja dla zwierząt, które są towarzyskie oraz ciekawskie. Taki typ zwierząt uwielbia obserwować przestrzeń oraz utrzymywać kontakt wzrokowy z ludźmi, którzy są wokoło. Taki rodzaj legowiska będzie dla nich najlepszy.

CZYTAJ DALEJ  Czy pies może jeść szczaw? Sprawdzamy!

Legowisko dla psa to przedmiot, który powinien być odpowiednio dobrany. Zawsze miejmy na względzie bezpieczeństwo oraz komfort zwierzęcia. Pamiętajmy, że im mniej stresu, tym bardziej jakościowe życie przed nim.

Redakcja IGHZ
Redakcja IGHZ
Artykuły: 164

Dodaj komentarz