Akwaria to świetne środowiska do obserwacji zwierząt wodnych. Jest to przede wszystkim uspokajające doświadczenie dla właścicieli takich zbiorników, którzy chętnie obserwują życie ryb. O czym pamiętać chcąc utrzymać taki ekosystem na odpowiednim poziomie? Odpowiadamy.
Cotygodniowa podmiana wody
Podmiana wody to coś, o czym nie może zapominać każdy akwarysta. Jest to zabieg, który przede wszystkim ma na celu pozbycie się różnorodnych azotanów, które wydzielają zwierzęta wraz ze swoimi odchodami. Nawet w naturalnych warunkach stałe zbiorniki nieustannie wymieniają swoją wodę. Może to być nie tylko deszcz, ale również napływ do zbiornika wód z gruntów.
Zwierzęta wodne w naturalnym środowisku żyją zazwyczaj w wielkich jeziorach, w których nie jest możliwe wytworzenie zbyt dużej ilości azotu. Wszystko przez mnogość różnorodnych roślin, glonów oraz stworzeń sprzątających takich jak ślimaki oraz krewetki.
Podmiania wody w akwarium powinna odbywać się co tydzień. Jest to optymalny czas, w którym woda potrzebuje wymieszania ze świeżą. Należy się do tego procesu jednak odpowiednio przygotować. Przede wszystkim nalewając wodę z kranu należy pozostawić ją na odstanie na minimum dobę. Wówczas chlor wyparuje a woda będzie miała odpowiednie parametry do wlania jej bezpośrednio do zbiornika.
Podmiana wody to przede wszystkim użycie do tego odpowiednich narzędzi. Będzie to między innymi odmulacz, którym jednocześnie każdy właściciel akwarium jest w stanie zebrać z dna nieczystości. Zawsze należy podmieniać około 10-20% wody całego zbiornika. Dzięki temu ryby będą mogły cieszyć się najlepszymi warunkami do życia.
Podmieniając wodę należy również zaopatrzyć się w różnorodne substancje akwarystyczne. Będzie to między innymi zestaw minerałów oraz witamin, które niemal natychmiast są w stanie usunąć wszelkie zanieczyszczenia z wody kranowej oraz wzbogacają ją w różnorodne substancje niezbędne do kontaktu z rybami oraz roślinami.
Nawożenie roślin CO2
Nawożenie roślin dwutlenkiem węgla to również bardzo ważny element, o którym nie należy zapominać. Rośliny w akwarium potrzebują go do przeprowadzania fotosyntezy oraz do rozwoju. Każdy akwarysta powinien zaopatrzyć się w specjalny przedmiot służący do monitorowania stężenia CO2 w zbiorniku. Dzięki temu lepiej będzie można kontrolować go.
Oprócz CO2 warto również zaopatrzyć rośliny w nawóz torfowy. Jest on produkowany pod postacią zaschniętych kulek, które z środku mają odpowiednie składniki odżywcze dla roślin. Wystarczy włożyć je nieopodal korzeni, bezpośrednio w piasek lub żwir. Po chwili rozsypują się uwalniając odpowiednie substancje odżywcze dla roślin.
Zbieranie zanieczyszczeń ze zbiornika
Obowiązkiem każdego akwarysty jest regularne zbieranie zanieczyszczeń, które znajdują się wewnątrz zbiornika z rybami oraz roślinami. To właśnie one powodują zmianę parametrów wody oraz rozwój niechcianych glonów wewnątrz.
Warto to robić za pomocą wielu różnorodnych przedmiotów akwarystycznych takich jak sitko oraz pęseta. Dzięki temu każdy będzie mógł pozbyć się na przykład zgniłych liści roślin oraz odchodów swoich zwierząt.
Przycinanie roślin akwarystycznych
Rośliny w akwarium to bardzo ważne elementy, których nie może zabraknąć. Dzięki nim każdy zbiornik prezentuje się doskonale oraz jest w stanie zapewnić narybkowi odpowiednie miejsca do chowania się. Warto jednak pamiętać o tym, że dobre warunki dla roślin sprzyjają ich rozwojowi. Jest to dobry sygnał dla akwarysty. W takim przypadku jednak powinien on rozpocząć przycinanie roślinek tak, aby móc zachować odpowiednie środowisko dla ryb.
Zbyt gęsta roślinność w akwarium może ograniczać miejsce bezpośrednio do pływania ryb. Wówczas nie mogą one zażywać odpowiedniej ilości ruchu. Rośliny produkują w dzień tlen. Wieczorem jednak uwalniają ogromne dawki dwutlenku węgla, który działa destrukcyjnie na ryby. Wówczas pływają one bezpośrednio nad powierzchnią. Należy wtedy zająć się usunięciem odpowiedniej ilości roślin ze zbiornika.
Warto dbać o swoje akwarium, ponieważ jest ono w stanie dać właścicielom wiele różnorodnych korzyści. należy stosować się do powyższych rad, aby uniknąć poważnych problemów.