Transporter to niezbędny element każdej kociej wyprawki. Jako opiekun kota będziesz używać go wielokrotnie, przede wszystkim w czasie wizyt u weterynarza, a także podczas dłuższych i krótszych wyjazdów. Dobry transporter jest nie tylko wygodny (dla Ciebie i dla kota), ale przede wszystkim bezpieczny i funkcjonalny. Oto kilka rad, które pomogą Ci dokonać trafnego wyboru.
Z jakiego materiału powinien być wykonany transporter dla kota?
W sprzedaży dostępne są transportery materiałowe, wiklinowe i plastikowe. Ja zdecydowanie polecam Ci te ostatnie. Już tłumaczę dlaczego.
Po pierwsze transporter plastikowy ma najpewniejsze zapięcie. Jest to mocna metalowa lub plastikowa krata osadzona na specjalnych zaciskach. Takie rozwiązanie jest znacznie pewniejsze niż zamek błyskawiczny stosowany w transporterach materiałowych i nieporównywalnie lepsze niż delikatne rattanowe zapięcie w transporterze wiklinowym.
Druga sprawa to łatwość utrzymania transportera w czystości. Tu także wielki plus wpada na konto transportera plastikowego, który z łatwością daje się umyć z wszelkich nieczystości. Nie jest rzadkością, że kot w stresie lub chorobie zrobi w transporterze siku lub kupę, zwymiotuje lub się zaślini. Transporter z plastiku umyjesz bez trudu, materiałowy zwykle po praniu będzie nadawał się do wyrzucenia, a wiklinowy cały przesiąknie zapachem nie do usunięcia.
Taka sama sytuacja zachodzi w przypadku konieczności dezynfekcji transportera. Tylko w przypadku plastikowego jest to w pełni możliwe.
Jakiej wielkości powinien być transporter dla kota?
Wielkość transportera dobieramy zawsze do wielkości kota, tak by dawał mu on swobodę stania i obrotu, ale jednocześnie by nie był za duży. Mała powierzchnia pomaga kotu uspokoić się i radzić sobie ze stresem w przeciwieństwie do szamotania się na dużej przestrzeni. Wybierając rozmiar transporterka dla kociaka zawsze kieruj się docelowym rozmiarem kota. Standardowo większego transporterka potrzebują kocury niż kotki, choć oczywiście każdy kot jest inny. Mierząc wielkość transporterka zwróć też uwagę na to, że w środku przestrzeń nieco się zmniejszy, gdy rozłożysz na podłodze kontenerka koc. To niby tylko kilka centymetrów, niemniej warto i je mieć na uwadze.
Czy w jednym transporterze można przewozić jednocześnie dwa koty lub więcej?
Być może masz więcej kotów i zastanawiasz się czy zamiast kilku małych kontenerków nie lepiej kupić jeden lub dwa transportery w większym rozmiarze. Niestety muszę Cię zmartwić – nie jest to dobry pomysł. Nawet koty, które na co dzień świetnie się dogadują, mogą być wobec siebie agresywne, gdy odczuwają ból i strach. Z tego zawsze należy przewozić koty osobno. Wyjątkiem jest miot kociąt w wieku do pół roku. Takie kociaki często nawet lepiej czują się przewożone w towarzystwie rodzeństwa.
Jakie otwieranie jest najwygodniejsze w kocim transporterze?
Pod kątem wyjazdów na wakacje a także przemieszczania się z miejsca na miejsce w innym celu, to jak otwierany będzie transporter dla kota nie ma większego znaczenia. Sytuacja zmienia się jednak, gdy przychodzi nam zabrać kota na wizytę do weterynarza.
W lecznicy weterynaryjnej najwygodniej bada się kota nie wyciągając go z transportera tylko otwierając jego górną połowę. Takie postępowanie pozwala kotu na pozostanie w miejscu bezpiecznym (zwykle pod własnym kocykiem), a lekarzowi daje dostęp do kota z każdej strony. W transporterze z otwieraną górą lekarz może bez trudu podać też kotu zastrzyk lub kroplówkę.
Transportery otwierane wyłącznie od przodu wymuszają konieczność wyciągnięcia kota na siłę do badania, co bywa niezwykle trudne, a czasem wręcz niebezpieczne, gdy kot w strachu zaczyna się bronić. W takim transporterze wszelkie procedury medyczne muszą być wykonane na stole o obcym zapachu, co dodatkowo utrudnia obsługę przestraszonego kociego pacjenta.
Czym najlepiej wyłożyć transporter dla kota w środku?
Transporter dla kota najlepiej jest wyłożyć chłonnym podkładem higienicznym, a na nim umieścić kocyk kota ze znajomym zapachem bezpiecznego domu. Koty to zwierzęta terytorialne i zabranie ich zapachu ze sobą znacznie poprawia ich samopoczucie w trakcie podróży i odwiedzania nowych miejsc.
Jak zachęcić kota do spokojnego wchodzenia do transportera?
Wybór odpowiedniego transportera dla kota to jedno, co jednak zrobić, aby kot chciał do niego wchodzić?
- Zacznij od tego, by nie chować transportera do szafy pomiędzy wyjazdami, a zamiast tego ustawić go w pobliżu miejsca, gdzie kot dobrze się czuje i chętnie przebywa.
- Umieść w środku kontenerka świeży, miękki kocyk i codziennie wrzucaj do środka kilka smaczków lub szczyptę kocimiętki.
- Gdy kot wejdzie do środka nie reaguj i nie zamykaj go. Niech doświadczy tego, że w transporterze mogą dziać się rzeczy dobre, a nie stresujące.
- Dopiero, gdy kot wchodzi do środka transportera “na pewniaka” zacznij przymykać na chwilę drzwiczki i podawać przez nie kolejne smaczki, aż do ich otwarcia.
- Z czasem wydłuż okres zamknięcia transportera i dołóż do niego krótki spacer po domu.
- Grzeczne zachowanie nagródź sowicie i wypuść kota.
Proste, prawda?
Po więcej porad na temat kociego zachowania oraz szeroki wybór i fachowe doradztwo w zakresie produktów uspokajających dla kotów zapraszamy na petsmile.pl – Sklep Zoologiczny dla Wymagających PetSmile to jedyny na polskim rynku sklep prowadzony przez doświadczonych behawiorystów, w tym osoby specjalizujące się w pracy z kotami.