Zdrowe odżywianie tyczy się nie tylko ludzi, ale również zwierząt. Chcąc odpowiednio zadbać o swojego psa, powinieneś zwracać szczególną uwagę na to, jaką karmę wybierasz. Jednak czym się kierować? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w tym artykule!
Rodzaje karmy dla psa
Zacznijmy od tego, że podstawowy podział jedzenia dla czworonoga dzieli się na dwa warianty. Jest to karma sucha dla psa oraz mokra. W pierwszym przypadku do jej głównych zalet możemy zaliczyć szeroką gamę składników odżywczych, jakie wchodzą w jej skład. Warto mieć jednak na uwadze, że suchy pokarm jest bardziej kaloryczny, dlatego należy pilnować zalecanych dziennych porcji. Do atutów należy również wygodne porcjowanie, a także pomoc w utrzymaniu higieny jamy ustnej.
Z kolei do zalet karmy mokrej zalicza się niższa kaloryczność (choć dla niektórych może być to minus), a także mięsista konsystencja, która może pobudzać apetyt czworonogów. Do tego ten produkt jest nawodniony, co może okazać się przydatne, gdy Twój zwierzak nie pije sam z siebie zbyt dużych ilości wody.
Tych rzeczy w składzie unikaj
To, jakich składników potrzebuje Twój pies w codziennej diecie, wyjaśnimy później. Na początek skupmy się na niepożądanych elementach, które dobrze jest unikać. Oto lista rzeczy, których wystrzegaj się w składzie karmy:
- konserwanty – choć znajdują się w niemalże wszystkich pokarmach dla psów, to jednak warto wybierać te produkty, które mają ich mniej. Do tego miej świadomość tego, że kwas askorbinowy czy tokoferol uchodzą za bezpieczne, ale już BHA czy BHT mogą mieć szkodliwe działanie;
- słodziki – ich zadaniem jest poprawa smaku jedzenia, jednak w gruncie rzeczy są całkowicie zbędne;
- sztuczne barwniki – ich zadaniem również jest poprawa smaku i jest to jednocześnie kolejna rzecz, która nie powinna znaleźć się w wysokiej jakości karmie;
- zboża – są one ciężkostrawne, a u niektórych psów mogą wywoływać problemy żołądkowe. Stosuje się je w niektórych karmach, ponieważ są kaloryczne i pozwalają tym samym zaoszczędzić na ilości mięsa zawartego w składzie.
Podział karm ze względu na rodzaje psów i ich potrzeby
Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że nie ma czegoś takiego jak uniwersalna karma dla wszystkich psów. To, po jaką sięgnąć, zależy od tego, jakiego czworonoga posiadasz. W jakim jest wieku, kondycji zdrowotnej, a także jego codziennych aktywności.
Karmy dla psów starszych
W przypadku starszych psów ich zapotrzebowanie energetyczne jest niższe. Przyjmuje się, że do bardziej wiekowych czworonogów zaliczamy te, które mają skończone siedem lat. Producenci niektórych karm wprost zaznaczają, że dany pokarm został stworzony z myślą o seniorach. Takie produkty zawierają składniki o wysokiej strawności i są łatwo przyswajalne.
Starszego psa warto zabrać do weterynarza, aby sprawdzić, czy nie dolegają mu choroby, które mogły pojawić się wraz z wiekiem. Wykrycie ewentualnych schorzeń może sprawić, że specjalista zaleci konkretną karmę.
Specjalistyczne karmy dla psów
Niektóre czworonogi mogą wymagać specjalnej diety z uwagi na pewne nietolerancje, alergie bądź przebyte choroby. Na rynku można znaleźć produkty, które są przeznaczone dla psów zmagających się z dolegliwościami takimi jak otyłość, niewydolność nerek, choroby stawów, zaburzeń jelitowo-żołądkowych oraz innych schorzeń.
Pamiętaj, że taką karmę wybiera się zawsze w oparciu o rozmowę z weterynarzem. To on musi zdiagnozować problem, a następnie dopasować odpowiedni pokarm. Niestety, czasami może nie być to prostym zadaniem. Często stosuje się diety eliminacyjne, aby metodą prób i błędów znaleźć najlepsze rozwiązanie.
Czy rasa ma wpływ na optymalną dietę?
Owszem, rasa może wpływać na dietę. Przykładowo, psy ras małych charakteryzują się szybszym metabolizmem. Oznacza to, że sprawniej trawią pokarmy, a ich zapotrzebowanie energetyczne jest dość duży, zważywszy na ich małą masę ciała. Z tego powodu ich karmy powinny zawierać większe ilości białka.
U większych psów przyjmowany pokarm powinien wspierać ich pracę stawów. Oznacza to, że w składzie muszą znaleźć się substancje takie jak chondroityna czy glukozamina.
Psy sportowe i ich potrzeby
Jeśli Twój pies każdego dnia ma dużą aktywność fizyczną, to powinieneś pomyśleć o karmie, która będzie wysokoenergetyczna i łatwostrawna. Dzięki temu przewód pokarmowy Twojego pupila nie będzie nadmiernie obciążony, ale jednocześnie jego organizm otrzyma wszelkie potrzebne składniki odżywcze. Szczególnie istotna jest odpowiednio wysoka zawartość białka w składzie. To ono wspomaga regenerację po wysiłku fizycznym.
W przypadku psów użytkowych lub sportowych, pamiętaj o regularnych wizytach u weterynarza w celu sprawdzania ich kondycji. Jeśli zauważysz u swojego czworonoga problemy z futrem bądź skórą, może być to pierwsza oznaka braków pewnych substancji odżywczych w organizmie. Specjalista może ocenić, czy Twojemu pupilowi będzie potrzebna suplementacja, czy też wystarczy zmiana podawanej mu karmy.
Smak ma ogromne znaczenie!
Może się zdarzyć, że Twój pies będzie wybredny, co do otrzymywanego jedzenia. Ten problem może też pojawić się dopiero z czasem, na przykład, gdy zwierzę wejdzie w bardziej podeszły wiek. Czasami rozwiązaniem może być zaserwowanie mu łatwej do spożycia karmy. W takich sytuacjach sprawdza się suchy pokarm, który jest bardziej kaloryczny, a tym samym można podawać go w mniejszych ilościach.
Wielkość krokietów również ma znaczenie. W przypadku mniejszych psów nie powinny być one zbyt duże, ponieważ ich szczęki są mniejsze. Za to większe rasy muszą dostawać pokarm w postaci większych krokietów, aby przy okazji zadbać o swoje uzębienie.
Jeśli chodzi o sam smak, to możesz testować różne warianty. Czasami psu może znudzić się dana karma, ale jeśli odstawisz ją na jakiś czas, to po kilku tygodniach warto spróbować do niej wrócić. Dobrym pomysłem jest również dawanie czworonogowi smaczków, aby mógł przełamać monotonię.
Jak widzisz, warto spoglądać na etykiety i zwracać uwagę na to, do jakiego rodzaju psów dostosowana jest dana karma. Pamiętaj również o tym, że dieta czworonogów zmienia się wraz z wiekiem, dlatego należy być otwartym na zmiany!