Jak zadbać o stan zdrowia ryb akwariowych?

Ryby to zwierzęta, które bardzo często można spotkać w akwariach w naszych domach. Są nie tylko piękne i intrygujące, ale również działają na zredukowanie stresu oraz wyraźnie uspokajają. W jaki sposób powinno się dbać o ich zdrowie? Sprawdzamy.

Zdrowy jak ryba – czy aby na pewno?

Ryby akwariowe są stworzeniami, które tak jak my ludzie mogą zachorować na różne dolegliwości. Od przyduchy do pleśniawki, które realnie zagrażają im zdrowiu oraz samopoczuciu. Podobnie jak i wszystkie inne zwierzęta ryby w pewnym stopniu czują również i ból – nie jest to jednak pewne z racji na ich znikomą świadomość. Niemniej decydując się na jakiekolwiek zwierze należy zapewnić mu odpowiedni byt tak, aby mogło się rozwijać oraz spełniać.

Zdrowie ryb – od czego jest zależne?

Ryby akwariowe tylko z pozoru mogą być łatwe w utrzymaniu. Laik w kwestii akwarystyki może uważać, że zapewniając im dobre napowietrzenie oraz odpowiedni pokarm można będzie cieszyć się ich dobrą kondycją. No cóż, kwestia zdrowia ryb uzależniona jest od “nieco” liczniejszych czynników, które mogą być problematyczne nawet dla najbardziej zaawansowanych akwarystów.

Zwierzęta, takie jak ryby, oprócz wspomnianego wcześniej napowietrzenia wymagają również zrównoważonych parametrów wody, odpowiedniej ilości miejsca do pływania oraz łączenia gatunków tak, aby mogły się one czuć bezpiecznie. Tylko wtedy można mówić o ich komforcie.

Czego unikać w akwarystyce?

Akwarium to zbiornik wodny, który jest skomplikowanym ekosystemem. Tworzą go nie tylko same ryby, ale również sprzęt akwarystyczny, podłoże, rośliny oraz inne dodatki w postaci dekoracji. Chcąc zachować odpowiednie zdrowie ryb warto przede wszystkim zadbać o to, aby nie odczuwały one stresu.

Stres jest czynnikiem u ryb, który szybko może przyczynić się do rozwoju chorób. Osłabia on ich układ odpornościowy oraz sprawia, że są one rozdrażnione oraz pobudzone.

CZYTAJ DALEJ  Jak zarządzać swoim akwarium, aby cieszyć się jego funkcjonalnością?

Akwarium jako zbiornik zawsze powinno się ustawiać w miejscach, w których ryby nie będą musiały obserwować nagłych ruchów. Tak, ryby to zwierzęta, które nie tylko widzą wszystko, co dzieje się poza zbiornikiem, ale również słyszą odgłosy, które dobiegają z naszego domu. Akwarium nie powinno stać przede wszystkim na korytarzu oraz w miejscu, w którym nieustannie są otwierane oraz zamykane drzwi. Warto zdecydować się raczej na spokojny kąt, w którym ryby będą czuły się dobrze.

Jednocześnie należy unikać bezpośredniego narażenia ryb na promienie słoneczne, przeciąg oraz grzanie kaloryfera. Wszystkie te czynniki mogą przyczyniać się do rozwoju glonów oraz zmian temperatury wody.

Co stosować w akwarystyce?

W akwarystyce musimy pamiętać o tym, że ryby w zależności od gatunku są mniej lub bardziej płochliwe. Jedne z zainteresowaniem będą podziwiały nasz pokój, drugie wolą pozostać w ukryciu.

Miejsca, w których ryby mogą się schować, to obowiązkowe przestrzenie w każdym zbiorniku. Warto aranżować je nie tylko decydując się na gotowe dekoracje lub co gorsza plastikowe rośliny, ale również brać pod uwagę naturalną florę. Mowa tutaj głównie o kamieniach, roślinach oraz korzeniach. To właśnie tam najczęściej ukrywają się ryby oraz mogą odpocząć podczas nocnych zmian parametrów wody – o to również powinien dbać każdy akwarysta.

Ryby nie są w stanie przez swój tryb życia spać. Uważny akwarysta jednak szybko zauważy, że o odpowiednich porach ryby pozostają w jednej pozycji przez pewien czas zazwyczaj na dnie lub przy samej krawędzi zbiornika.

Miejsca, w których mogą ukrywać się ryby to również przestrzenie, które sprzyjają narybkowi. Dzięki temu każdy akwarysta może liczyć na rozmnażanie się ryb tak, aby narybek miał szansę na przetrwanie. Pamiętajmy jednocześnie, że brak takich przestrzeni może doprowadzić do całkowitego zjedzenia narybku przez dorosłe osobniki.

CZYTAJ DALEJ  O jakich elementach należy pamiętać pielęgnując założone akwarium?

Dbając o zdrowie swoich rybich podopiecznych warto zwracać uwagę na ilość miejsc, w których mogą się one schować. Ograniczy to stres, który bez dwóch zdań odczuwają każdego dnia. Jednocześnie warto również zwracać uwagę na miejsce, w którym jest ulokowane akwarium.

Redakcja IGHZ
Redakcja IGHZ
Artykuły: 164

Dodaj komentarz