Kaktus to popularna roślina, która przywędrowała do nas aż a Ameryki, To właśnie tam rośnie na terenach suchych i pustynnych. Ma charakterystyczną łodygę pokrytą kolcami, które chronią ją przed utratą wilgoci. Co wiedzieć na temat mitów, które dotyczą ich uprawy? Odpowiadamy
Kaktusy nie potrzebują wody
Kaktusy są roślinami, które mają zdolność akomodacji do różnych miejsc, w których rosną. Właśnie dlatego wykształciły swoją łodygę i układ przewodzący wodę w taki sposób, aby niewielka ilość wody wystarczała im do funkcjonowania oraz kwitnięcia.
Często pojawiającym się mitem jest ten, który dotyka kwestii związanej z ich podlewaniem. Dla wielu osób kaktusa najlepiej jest podlewać kilka razy w ciągu roku, ponieważ odporny jest on na zasuszenie. Otóż nie jest to prawda. Nie trzeba długo się starać, aby kaktusa wysuszyć, ale również zahamować zupełnie jego wzrost.
Kaktusy często nie rosną nie tylko dlatego, że mają już taki charakter uwarunkowany gatunkiem, ale również dlatego, że właściciele nie dostarczają im odpowiedniej ilości wody.
Kaktusy powinno się podlewać około raz na 2-3 tygodnie, ale warto jeszcze upewnić się dokładnie, sprawdzając specyfikę konkretnego gatunku. Z pewnością kaktusa łatwo jest przelać, jednak robiąc to regularnie, właśnie w takich odstępach czasu, nie ma o tym mowy.
Kaktusy nie boją się pełnego słońca
Pustynny klimat to taki, w którym kaktusy czują się najlepiej. Należy jednak wiedzieć o tym, że w warunkach domowych nie można liczyć na takie same warunki, które panują w niektórych regionach Ameryki. W naszym domu można spotkać na przykład większą wilgotność, która w połączeniu ze słońcem daje niekorzystne środowisko dla naszego kolczastego przyjaciela.
Jasne stanowisko zdecydowanie powinno być mu jednak zapewnione. Wielu ekspertów rekomenduje południowo-wschodnie usytuowanie na parapecie, wystawianie go na balkon lub włożenie do przygotowanej wcześniej szklarni dla kaktusów.
Nie oznacza to jednak, że kaktusom słońce nie szkodzi. Pełne nasłonecznienie na ich powierzchni może okazać się zabójcze, szczególnie wtedy, gdy dojdzie do tego również niewłaściwe podlewanie.
Z reguły kaktusa powinno podlewać się wieczorami lub wczesnym rankiem, gdy temperatura jego podłoża jest niska. Jeśli zrobimy to na rozgrzane podłoże i polejemy wodą łodygę, możemy liczyć na nieestetyczne spalenie rośliny.
Kaktusy mogą rosnąć na piasku
Piasek to surowiec, który z pewnością występuje na pustyniach, czyli tam, gdzie spotkać możemy te kolczaste rośliny. Nie jest to jednak jedyne podłoże, które obejmuje ich korzenie. To, co najważniejsze, ukryte jest przed wzrokiem człowieka.
Kaktus w warunkach domowych nie może rosnąć wyłącznie na piasku, ponieważ szybko będziemy mogli się z nim pożegnać.
Najlepiej będzie wybranie specjalnej mieszanki ziemi do kaktusów, która składa się ze zmiennej proporcji piasku, żwiru, keramzytu, ziemi o luźnej strukturze i dużej przepuszczalności. Taki zestaw można wykorzystać do tego, aby przesadzić kaktusa lub odnowić jego podłoże.
Piasek można wykorzystać wyłącznie do tego, aby posypać nim wierzchnią warstwę tak, aby wyglądało to na piaszczyste wypełnienie doniczki. Kaktusy oprócz dobrego podłoża wymagają również nawożenia. Zazwyczaj będą to specjalne mieszanki, które kupić można w sklepach ogrodniczych. Zawierają one zazwyczaj dużo części szkieletowych i mineralnych dla rośliny, które są ich budulcem. Mogą one także zakwaszać grunt, ponieważ w takich warunkach kaktus może się rozwijać zdrowo. Oczywiście kaktusa nie trzeba nawozić często. Szczególnie warto się tym zainteresować wtedy, gdy zbliża się jego okres kwitnięcia.
Jak widać, jest wiele popularnych mitów, które wyróżniają kaktusy. Unikając ich, można przede wszystkim uchronić rośliny przed zahamowaniem wzrostu, ale również uszkodzeniem w postaci ususzenia oraz poparzenia. Jednocześnie każdy kaktus będzie miał wtedy zagwarantowane warunki do przeprowadzenia kwitnięcia, które jest ważnym okresem w ich życiu i pozwala im się rozmnażać.