Jak zarządzać swoim akwarium, aby cieszyć się jego funkcjonalnością?

Zbiornik jakim jest akwarium to bardzo popularna forma obserwowania przyrody w domu. To właśnie dzięki niemu można każdego dnia zachwycać się harmonią, która tworzy się nie tylko między zwierzętami, ale również roślinami. Jak najlepiej zarządzać takim zbiornikiem? Sprawdzamy.

Nie przesadzaj z ilością ryb

Ryby to kręgowce, które z pewnością wyróżniają się pięknym oraz majestatycznym wyglądem. Jest to spowodowane głównie ich przebywaniem w wodzie, która nas fascynuje oraz zapewnia odpowiedni mikroklimat. Zakładając akwarium, bardzo często można spotkać się z problemem przerybienia. Wynika to głównie z niedoświadczenia, akwarysty oraz chęci posiadania jak największej ilości różnorodnych zwierząt.

Taka sytuacja jest jednak skrajnie nieodpowiedzialna, ponieważ gwarantuje rybom mniejszą przestrzeń do swobodnego ruchu. Zgodnie z zaleceniami specjalistów, jedna ryba powinna posiadać przestrzeń wynoszącą minimum 5 l wody. Zgodnie z taką zasadą akwarium 40 litrowe może pomieścić około 8 ryb. 100 litrowe, zaś nawet 20.

Taka ilość ryb sprawi, że będą mogły one nie tylko swobodnie chować się, ale również pływać bez konieczności bezpośredniego kontaktu z innymi osobnikami. Jest to bardzo ważne, ponieważ ryby tak jak wszystkie inne zwierzęta, posiadają ze sobą określone relacje. Niektóre z nich mogą wywołać stres, który przyprawia je o choroby.

Wybierając ryby, warto jednak kierować się ich rozmiarem. Im większe ryby, tym więcej przestrzeni należy im zagwarantować. W przypadku popularnych welonów warto zagwarantować im przestrzeń nawet wynoszącą do 10 litrów wody.

Rozważnie dobieraj ze sobą gatunki

Ryby w zależności od swojego charakteru mogą różnić się między innymi interakcjami społecznymi. Mowa tutaj nie tylko o takich, które występują pomiędzy konkretnym gatunkiem, ale również takimi, które bezpośrednio dotyczą innych.

Niektóre gatunki ryb pod żadnym względem nie powinny być ze sobą łączone. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka są one do siebie podobne, to należy uwzględnić między innymi ich charakterystykę.

CZYTAJ DALEJ  Zakładanie akwarium - co warto wiedzieć?

Zdecydowanie nie należy łączyć w zbiorniku gatunków, które są szybkie oraz które są wolne. Będzie to między innymi żywy mieczyk oraz powolna rasbora. Takie połączenie sprawi, że spokojniejszy gatunek ryb będzie mógł żyć w przewlekłym stresie. Jest on spowodowany między innymi szybkością przemieszczania się ryby oraz jej dynamiką.

Warto również zwrócić uwagę na bardziej agresywne gatunki ryb. Mowa tutaj głównie o skalarach. Posiadają one charakterystyczny, trójkątny kształt. Są jednak bardzo szybkie, silne oraz agresywne. Mowa w tym przypadku nie tylko o agresywności do innych gatunków, ale również samych siebie.

Bardzo rozważnie dobierać ze sobą gatunki po to, aby zbiornik stał się jedną harmonią.

Nie przesadzaj z akcesoriami dla ryb

Z pewnością akcesoria dla ryb kuszą swoją charakterystyką. Niektóre z nich posiadają ciekawe kształty oraz formy. Mowa tutaj przede wszystkim o dekoracjach w postaci korzeni, domków oraz innych skrytek umieszczanych na dnie zbiornika.

Z pewnością tego typu elementy są bardzo ważne dla ryb, ponieważ gwarantują im schowanie się. Mowa tutaj nie tylko o rybach dorosłych, ale również tych najmniejszych, które wręcz potrzebują schronienia.

Należy jednak zwracać uwagę na ilość tego typu akcesoriów, ponieważ mogą one na przykład ograniczać przestrzeń do pływania. W każdym zbiorniku powinno znajdować się miejsce, w którym ryby mają zupełną swobodę przemieszczania się. Tego rodzaju dziedziniec zapewnia im możliwość ciągłego ruchu bez konieczności generowania stresu. Niektóre akcesoria mogą ograniczać ich wolność.

Warto również pamiętać, że im więcej akcesoriów w akwarium, tym większe prawdopodobieństwo dynamicznej zmiany parametrów wody. Może to doprowadzić na przykład do rozwoju glonów. Właśnie dlatego należy dokładnie dobierać ze sobą dekorację oraz przede wszystkim wybierać te naturalne.

Chcąc zapewnić sobie jak najlepszą funkcjonalność zbiornika. Warto przede wszystkim stosować się do powyższych zasad. Dzięki nim można będzie uniknąć podstawowych błędów.

Redakcja IGHZ
Redakcja IGHZ
Artykuły: 164

Dodaj komentarz