Jak dbać o starsze zwierzęta?

Starość u zwierząt przebiega nieco inaczej niż w przypadku ludzi. Należy jednak wiedzieć w jaki sposób się zachowywać, gdy nasz podopieczny nie jest już skłonny do zabaw. Co zrobić w jakim przypadku? Podpowiadamy.

Starsze zwierzę – dlaczego wymaga specjalistycznej opieki?

Zwierzę, które ma już swoje lata z pewnością będzie posiadało szereg różnorodnych przyzwyczajeń, które normują jego rytm dnia. Należy jednak pamiętać o tym, że niektórych z nich nie będzie już w stanie wykonać z różnych względów. Ciało podopiecznego nieustannie się zmienia. Właśnie dlatego na starsze lata zwierzę będzie mogło odczuwać ból, dyskomfort a nawet mieć upośledzone zmysły. Sprawia to, że jest on częściowo niepełnosprawny i wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Starsze zwierzęta mogą zupełnie nieumyślnie zadawać sobie ból. Może to być na przykład zbyt duży skok, za szybki bieg lub poślizgnięcie się na podłodze. Właśnie dlatego nasza uwaga jest im tak bardzo potrzebna.

Regularne wizyty u weterynarza

Starsze zwierzęta powinny regularnie odwiedzać swojego lekarza. Będzie nim weterynarz, który jak nikt inny zna się na zwierzętach. Jest on w stanie szybko podać diagnozę oraz wdrożyć leczenie, w razie potrzeby.

Ciało naszego czworonoga bez względu na jego gatunek się zmienia. Najczęściej pierwszymi objawami starości są problemy ze stawami, które mogły być obecne już w młodym wieku. Wówczas pies kuleje lub wykazuje niechęć do spacerów. Warto wówczas wdrożyć regularne kontrole fachowca, który wie, jakie leki mogą pomóc mu prawidłowo funkcjonować.

Zazwyczaj weterynarze udzielają porad dotyczących żywienia starszego czworonoga. Dzięki temu może on odzyskać siły oraz pozbyć się problemów, które może wywołać pokarm. Dla starszych zwierząt przygotowane są specjalne mieszanki karm, które nie powodują niestrawności oraz są miękkie po to, aby zwierzę mogło je w komfortowy sposób pogryźć.

CZYTAJ DALEJ  Czy pies może jeść wędzone mięso? Szkodliwe czy nie?

Dieta w podeszłym wieku zwierzęcia odgrywa bardzo ważną rolę. Powinna być ona wzbogacona o białko oraz różnego rodzaju oleje, które poprawiają zmysły oraz świetnie wnikają w chore stawy.

Ograniczony wysiłek fizyczny

Ruch to zdrowie, nie tylko jeśli mowa o ludziach. Zwierzęta bez względu na wiek powinny mieć zapewnioną dzienną dawkę ruchu tak, aby mogły zadbać o swoją kondycję. Zdecydowanie starsze zwierzęta wymagają zwiększonej kontroli, która polega na ograniczaniu ruchu zwierzęcia. W niektórych przypadkach nawet kilkuminutowy spacer na świeżym powietrzu może okazać się wystarczający.

Warto jednak zabierać pupila do parku oraz zadbać o to, aby mógł oddychać świeżym powietrzem. Można w tym celu poleżeć z zwierzakiem oraz obserwować otaczający świat.

Kupno specjalistycznych akcesoriów

Nie należy zapominać o tym, że starsze zwierzę niejednokrotnie wymaga obecności niektórych akcesoriów po to, aby mogło prawidłowo zadbać o swoje zdrowie. Przede wszystkim należy inwestować w specjalistyczne legowiska ortopedyczne, które świetnie oddziałują na kości oraz stawy. Dzięki temu zwierzę może poczuć się zdrowo oraz komfortowo podczas snu.

Innym korzystnym dodatkiem będą maty grzewcze. Są one świetne szczególnie w chłodne dni. Zwierzęta kochają się wygrzewać oraz leżeć w otoczeniu miłych przedmiotów. Warto wówczas zadbać o medyczną matę, która stwarza optymalne warunki do relaksu zwierzaka. Podobne stosowane są między innymi w przychodniach weterynarii, aby skutecznie wybudzić pupila z narkozy. To bardzo ważne po to, aby organizm nabrał sił oraz energii.

Zapewnienie mu godnej śmierci

Śmierć zwierzęcia jest trudną, ale nieuniknioną rzeczą, która prędzej czy później spotka właściciela. Wszystko ze względu na fakt, że pupile nie są w stanie dożyć naszej starości, aby móc towarzyszyć nam przez całe swoje życie. Właśnie dlatego należy zadbać o to, aby pupil mógł godnie odejść z tego świata.

CZYTAJ DALEJ  Czy pies może jeść morwę? Sprawdzamy!

W tym celu zawsze należy konsultować jego stan zdrowia ze specjalistą, który doskonale wie, jak czuje się zwierzę. W przypadku ostrego bólu, który uniemożliwia zwierzęciu egzystencję warto przemyśleć zabieg usypiający, aby oszczędzić mu cierpień.

Starość u zwierząt to nadal czas, w którym można cieszyć się z ich obecności oraz pogody ducha. Warto jednak stosować się do powyższych rad, aby móc zapewnić im jak najlepsze warunki do życia.

Redakcja IGHZ
Redakcja IGHZ
Artykuły: 164

Dodaj komentarz